Oyuncu Tayfası


Oyuncu Tayfası; 
          Ekip ilk kez 2005 yılı Şubat ayında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde sahne aldı. Ekibin kurucu sanat yönetmeni; Kerem Yılmaz rejisi ile “Çanakkale Mahşeri” isimli oyunla yola çıkan Oyuncu Tayfası bugüne kadar Zincirleme Oyun Tamlaması, Roma Hamamı, Bir Tavsiye Mektubu, Salaklar Sofrası, Olacak Şey Değil, Elek, Mirandolina, Akıl Defteri, İkili Oyun, Ölümüne Suçlu, Onikinci Gece, Cumartesi Gecesi, Bildirim, Baba, Püf Noktası isimli yetişkin oyunları ve birçok çocuk oyunu ile büyük-küçük izleyenleri ile yüzlerce kez sahne dedi. Ekip 2013-2014 sezonu için 5 yeni oyun ile seyirciyi buluşturmayı planlıyor. Ekip;  şehir içi ve şehir dışı farklı sahnelerde de oyunlarını sergiledi ve kendi sahnesinde birçok farklı tiyatro ekibini misafir olarak ağırladı.
 
Her yaşa yönelik Tiyatro Eğitimleri;
          Ekip her yıl eğitim sezonunda “Yetişkinlere, Gençlere ve Çocuklara Yönelik Tiyatro Eğitimi” vermektedir. Oyuncu Tayfası'nın en önemli faaliyet alanlarından biri olan tiyatro eğitimleri sürekliliği ve ciddiyeti ile hizmet verilen birimler tarafından teşekküre layık görülmüştür. Eğitim – Öğretim sezonu boyu nca devam eden tiyatro kursları Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde gerçekleşmekte ve 9 ay sonunda başarılı olan öğrencilere oyunculuk sertifikası verilmektedir. Eğitim müfredatı temel tiyatro bilgisinin kazandırılmasına yönelik olarak, sahne bilgisi, rol ve mimik, beden dili, tiyatro tarihi, şiir okuma, diksiyon, dans, müzik ve geleneksel tiyatro alanlarında hazırlanan dolgun bir içerikten oluşmaktadır.
          Tiyatro Kursları tamamen ücretsiz olmakla beraber genel kayıtlar sonrası oyuncu adaylarına yetenek sınavı yapılmaktadır. Ayrıca tiyatro kurslarında başarılı olan arkadaşlar Atölye Tayfası'nda kendilerine yer bulmaktadırlar. 
 
Atölye Tayfası; 
          2005 yılından bu yana devam eden eğitim çalışmaları, meyvelerini Atölye Tayfası ile verdi. İlk kez 2009 yılında; proje çalışmaları, staj grupları ile faaliyetine başlayan ekip artık bu kurumsal kimlik ile Oyuncu Tayfası’nın alt yapısını oluşturuyor. Bu kapsamda tiyatro eğitimlerine devam eden genç arkadaşlar ile öteden beri kurslarda eğitim gören ve çeşitli projelerde görev alan oyuncu adayı arkadaşlara sahnede kendini tanımı fırsatı doğdu. Gençlerin bir tiyatro ortamı ile tanıştıkları ve oyunculuk yolunda attıkları adımların büyümesine yardımcı olan çalışma grubu, yerini daha uzun süreli ve daha geniş katılımlı “Atölye Tayfası”na bıraktı. Atölye Tayfası yıl boyunca, oyun okumaları, proje çalışmaları, kuramsal çalışmalar ile eğitimlerine devam ederken bir yandan da çıkardıkları oyunlar ile kendilerini seyirciye tanıtma fırsatı bulurken; bir yandan da Oyuncu Tayfası’nın oyun çalışmaları ile sahne performanslarında tiyatronun mutfağında yer alıyorlar.
          Geçtiğimiz sezonlar da; Kulaktan Kulağa, Ayyar Hamza, Prova, Fehim Paşa Konağı, Demedim mi! , Asosyal Medya, isimli oyunlarla seyirci ile buluşan Atölye Tayfası; önümüzdeki sezon yepyeni bir oyun ile seyirci ile buluşacak, genç ekip 2013-2014 sezonunda “Şekerpare” isimli oyunları ile sahnelerde olacak.
 
Festivaller;
          Oyuncu Tayfası; Bahçelievler Belediyesi'nin ev sahipliği ile; ilk kez 2007 yılında gerçekleştirilen ve her yıl devam eden “Kısadan Hisse Kısa Film Günleri”, “Genç Sahne Tiyatro Günleri”, “Genç Müzik Festivali” gibi gelenekselleşen ulusal organizasyonlarda da başrolü aldı.  
          Genç Sahne Tiyatro Festivali;
          Bahçelievler Belediyesi’nin 10 gün boyunca ev sahipliği yaptığı ve bu yıl 7. kez düzenlenen festival, gençlerin sahnelerdeki varlığına tanık olmayı ve izleyiciyi genç sanatçılarla ve sanatçı adaylarıyla buluşturmayı hedefliyor. Ayrıca zor şartlara rağmen ayakta durmaya çalışan genç sanatçılara bir teşekkür niteliğinde olacak olan bu organizasyonda, gençlere "genç sahneyle" kendini tanıtma imkânı sunulması da amaçlanmaktadır. 
          Birbirinden farklı yerli ve yabancı metinlerle, izleyiciye değişik lezzetler tattıran "Genç Sahne" Tiyatro Festivali’nin profesyonel ve amatör genç tiyatrocular için de tanışma imkânı oluyor.
 
Kısadan Hisse Kısa Film Günleri; 
          Bu yıl 7.sı düzenlenen “Kısadan Hisse”  KISA FİLM GÜNLERİ Türk Sineması’na yaratıcı isimlerin katılması ve sinema sektörüne tanıtılması amacıyla düzenleniyor. Gençlerin sanatsal duyarlılıklarının geliştirilmesine katkıda bulunabilmeyi ve kabul edilen tüm filmlerin sergilenmesini amaçlayan festival her yıl Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenleniyor.
          Türk Sineması’na destek sağlamak, yaratıcı isimlerin ülkemiz sinema sektörüne tanıtılması ve özellikle gençlerin sanatsal duyarlılıklarının geliştirilmesini amaçlayan festival; konuk, izleyici ve eser sahipleri arasında etkileşimin sağlandığı bir platform oluşturulması hedeflemektedir.

Sinema-Fotoğraf ve Senaryo Kursları;
           Sinema kurslarımız ilk kez 2012 yılı Ocak ayında başladı.
Eğitim müfredatımız temel sinema bilgisinin kazandırılmasına yönelik olarak, öğrencilere Fotoğraf, Sinema Tarihi, Çekim Öncesi Hazırlık, Senaryo, Kamera, Işık, Kurgu, Montaj, Kamera Önü Oyunculuk, Yapımcılık, Proje Tasarımı gibi dersler ile sinema alanına yönelik hazırlanan dolgun bir içerikten oluşmaktadır. Ayrıca sinemanın temel niteliklerinden olan set ahlakı ve disiplini de kursiyerlerimizin edindikleri temel kazanımlardandır.
Kursiyerlerin sosyal yaşantılarında ve eğitim - iş kariyerlerinde de olumlu açılımlar sağlamayı hedefleyen Sinema-Fotoğraf ve Senaryo kursumuz, sinemayı biraz daha sevdirmek ve kamera arkası konusunda bilinçli insanlar yetiştirerek sinemaya bir adım daha yaklaştırmaktadır. İyi bir sinema seyircisi oluşturmak ise kaçınılmaz olacaktır. Sinema Kursları tamamen ücretsiz olmakla beraber genel kayıtlar sonrasında sinemacı adaylarına mülakat yapılmaktadır.
 
 “Oyuncu Tayfası” şimdi yine sahnelerde ve seyircisi ile buluşuyor…